| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
Ciekawe blogi
Dobra prognoza
Fotograficznie
Geograficznie
Mapy i plany
Rowerowo
Z innej strony
Zabytkowo
button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

Wpisy z tagiem: Rożnów k Kluczborka/Ober Rosen Kreis Kreuzburg

sobota, 09 lipca 2011
Piramida
"Po wojnie wyciągano zabalsamowanych arystoratów z piramidy i wleczono ich po całej wsi – opowiada mieszkaniec Rożnowa proszący o zachowanie anonimowości. – Jednego nieboszczyka, chyba jakiegoś hrabiego, oparto dla kawału o drzwi mieszkania miejscowego nauczyciela. Po fali podobnych ekscesów wejście do piramidy zamurowano. Jednak nikt nie niezabezpieczył okienek, przez które dalej wślizgiwała się gawiedź. Widok częściowo zmumifikowanych zwłok walających się na stercie zbutwiałego drewna wywoływał szok turystów" - tyle cytatu z prasy internetowej. 

Rożnowską piramidę zaprojektował nie byle kto, bo sam Carl Gotthard Langhans, autor projektu słynnej Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Grobowiec został wybudowany w 1780 roku, należy więc do wcześniejszych dzieł Langhansa. Pierwszy został w nim pochowany w 1800 roku generał Karl Adolf August von Eben und Brunnen, tak zażyczył sobie w testamencie. Licząc razem z tym inauguracyjnym pochówkiem, złożono w piramidzie ciała 27 osób. Wieczny spoczynek zakłócił im wiatr historii wywiewając po 1945 roku ze wsi jej dawnych mieszkańców. Nowi osadnicy nie mieli sentymentu dla zwłok miejscowych arystokratów. Choć to bardzo delikatne określenie. Nic bowiem nie uzasadnia profanowania cmentarzy.
Wydaje się,  że dla cywilizowanych ludzi nie powinno mieć znaczenia czy byli tam pochowani Niemcy-arystokraci czy ktokolwiek inny. Niestety fakt ten miał właśnie decydujące znaczenie, a może po prostu ludzie nie byli cywilizowani? Nie mnie to osądzać... 
piramida
W każdym bądź razie rożnowska piramida pod względem architektonicznym jest zabytkiem wysokiej klasy, choć niewielkich rozmiarów - osiąga 9 metrów wysokości. Jest najstarszą klasyczną piramidą znajdującą się dziś na ziemiach Rzeczypospolitej Polskiej. Ma zresztą jeszcze jedną niezwykłą cechę - zbudowano ją tuż obok kościoła*.
Starsze od niej jest tylko niezwykłe "grobisko ariańskie" we wsi Krynica (pow. Krasnystaw), ono jednak ma kształt budynku z piramidalnym dachem i bardziej przypomina wieżę niż piramidę. Data powstania tego obiektu budzi jednak uznanie, bo  zbudowano go prawdopodobnie przed 1612 rokiem. 

Ile jeszcze jest w Polsce piramid? Na oficjalnej liście PTTK-u (jest taka!) dołączonej do regulaminu odznaki Szlakiem piramid w Polsce znajduje się aż 28 obiektów (nie wszystkie są rzecz jasna zabytkami i większość nie osiąga 5 metrów wysokości), ale brakuje na niej np. nowiutkiej piramidy w miejscowości Poźrzadło, mającej 16 metrów wysokości i doskonałe proporcje. Niektóre polskie piramidy - tak jak ta rożnowska - mogą pochwalić się słynnymi twórcami, np. duński rzeźbiarz Thorwaldsen projektował najsłynniejszą chyba zabytkową piramidę w Polsce, w miejscowości Rapa, która podobnie jak ta rożnowska nie uniknęła zbeszczeszczenia znajdujących się tam zwłok.
Jak łatwo się przekonać po dogłębnej analizie listy, nawet klasycznych piramid jest u nas dostatek, choć XVIII wiek pamiętają tylko nieliczne. Rożnowska budowla jest niewątpliwie w czołówce naszych krajowych piramid. Nie bez znaczenia jest też fakt, że doszło w niej do autentycznej mumifikacji zwłok.  

Wygląd wnętrza po uporządkowaniu
* Czepiając się szczegółów, to kościół zbudowano koło piramidy - powstał bowiem 8 lat później, w 1788 roku.