| < Luty 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Zakładki:
Ciekawe blogi
Dobra prognoza
Fotograficznie
Geograficznie
Mapy i plany
Rowerowo
Z innej strony
Zabytkowo
button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
czwartek, 22 lutego 2018
Pyzdry - anatomia upadku

 Imperium Rosyjskie obejmując swym zasięgiem rdzeń ziem polskich wyrządziło tym ziemiom olbrzymią krzywdę. Polityka rosyjska traktowała Kraj Przywiślański jako bufor chroniący przed państwami niemieckimi, obszar z definicji peryferyjny, który w razie konfliktu trzeba będzie szybko opuścić (jak to z wysuniętymi przyczółkami bywa). Los potrafił być okrutny - a historia dobitnie pokazuje jak ważny w życiu jest łut szczęścia. Limesem odzielającym szczęscie od nieszczęścia okazała się w Wielkopolsce np. rzeka Prosna (konkretnie jej bieg). Powstały dziwne twory typu Zaprośnie. Zaplecze surowcowe starostwa grabowskiego (Grabów nad Prosną) z bogatą wsią królewską Kraszewice, już w XVII wieku oczynszowaną, znalazło się nagle na samej granicy Imperium. Po tej niewłaściwej stronie. Włościanie mający na rynek w Grabowie 5 km nagle musieli przebywać 25 km do Wieruszowa czy Lututowa. Spowodowało to niezywkły zjazd cywilizacyjny i zapaśc ekonomiczną.

Rekonstrukcja granicy prusko-rosyjskiej w Borzykowie, nieopodal Pyzdr. 

piątek, 16 lutego 2018
TdP 2.0 - dzień 16 - Dziedzictwo Wielkiego Księstwa

Zasypiałem na terenach Wielkiego Księstwa po całym dniu jazdy litewskimi szlakami a w perspektywie miałem kolejny dzień litewski oraz tydzień odpoczynku na rubieżach Puszczy Białowieskiej. 15. dzień podróży zdominował pejzaż naturalny, dnia szesnastego dominantą był pejzaż kulturowy a pierwszym świadectwem historii mijanym przeze mnie na trasie były schrony tzw. linii Mołotowa.

piątek, 09 lutego 2018
TdP 2.0 - dzień 15 - Litwo, Ojczyzno moja!

Kolejny dzień podróży zaczął się dla mnie od okrążenia (od wschodu) jeziora Wigry. Niestety znowu straszyły mnie niskie chmury. Na brzegach jeziora natrafiłem na kilka miejsc biwakowych - wszystkie łączył zakaz... biwakowania właśnie! Jak to jest, że we francuskim parku narodowym Mercantour znajdowały się tablice wręcz zachęcające do noclegowania w miejscach wyznaczonych (z wyjątkiem godzin 9-19), a w naszym kraju miejsca biwakowania służą do... no właśnie, do czego?