| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
Ciekawe blogi
Dobra prognoza
Fotograficznie
Geograficznie
Mapy i plany
Rowerowo
Z innej strony
Zabytkowo
button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
sobota, 02 grudnia 2017
Jesień w Będzinie

Zamek w Będzinie. Z racji położenia i bryły najpiękniejszy zabytek Zagłębia. Oczywiście należy pamiętać o tym, że jego obecny wygląd jest efektem fantazji dwóch kontrowersyjnych rekonstruktorów: Szyszko-Bohusza (1929) i Gawlika (1952-1956). Szczególnie ten drugi okrył się niesławą w trakcie renowacji (i zarazem swoistej masakracji) cennego romańskiego kościoła Jana Chrzciciela w Siewierzu...

sobota, 18 listopada 2017
Korona Księstwa Siewierskiego zdobyta!

 Księstwo Siewierskie było niezależnym bytem politycznym nieprzerwanie przez okres niemal 350 lat. W tym okresie granice księstwa nie ulegały zmianom. Tak się jakoś składa, że najczęściej na przejażdżki rowerowe wyjeżdżam właśnie na tereny dawego księstwa. Tereny to ciekawe, przede wszystkim geograficznie: Garb Tarnogórski, Próg Woźnicki, doliny rzek: Czarnej Przemszy, Brynicy, Warty. Dość dawno temu wpadłem na pomysł stworzenia korony najwybitniejszych wzniesień znajdujących się w historycznych granicach księstwa.

Nie jest to wcale inicjatywa podobna do Korony Warszawy. Księstwo Siewierskie pochwalić się może dużym potencjałem krajobrazowym. Na terytorium dawnego księstwa znajduje się przynajmniej kilka bardzo ciekawych i wyrazistych wzgórz. Niektóre tworzą niewielkie grupy, inne długie wały. Występują też prawdziwe, ostańcowate góry-świadki. Wszystkie te twory natury są zauważalne w krajobrazie. Symbolem ukształtowania tych terenów jest wieś Góra Siewierska, otoczona ze wszystkich stron wzgórzami, zaopatrzona przez naturę w silne źródła wywierzyskowe a nawet w jaskinię. 

Zestawienie kieruje się obiektywnymi kryteriami: decyduje położenie na obszarze dawnego księstwa oraz wybitność na poziomie zbliżonym do 30 metrów lub większa (jest to z grubsza odpowiednik miary 100 stóp wysokości, kryterium często stosowane w Wielkiej Brytanii np. w koronach Murdos, Hewitts czy Donalds). Wszystkie wzgórza przekraczają wysokość 300 metrów n.p.m. Najpiękniejszym z nich jest bez wątpienia Góra św. Doroty, widoczna z wielu kilometrów. Osobiście do ostatniego punktu korony we wsi Mzyki dotarłem dopiero 21 października 2017 roku. Na pierwszych punktach korony (Czerwony Kamień w Górze Siewierskiej i Góra św. Doroty) stanąłem w lipcu 1998 roku. Zatem kompletowanie korony zajęło mi niemal 20 lat... Dzieło życia :)

czwartek, 09 listopada 2017
Jesień 2017 w Parku Śląskim

wtorek, 31 października 2017
Jesień w Wojkowicach

 Wojkowice to miasto trochę na uboczu. Nawet w regionie jest słabo kojarzone i rzadko wymieniane w grupie miast Zagłębia Dąbrowskiego (Będzin, Czeladź, Dabrowa Górnicza, Sosnowiec), choć bezsprzecznie należy do tego regionu (ma spore tradycje górnicze). Przyczyną tego jest jego wielkość - mieszka tu zaledwie 9 tys. mieszkańców. Jeśli dziś jest z czymś kojarzone to niestety głównie z zakładem karnym (Od roku 2009 jest to największa jednostka penitencjarna w województwie śląskim) a powinno od jakiegoś czasu słynąć z właściwej polityki w zakresie zieleni miejskiej. Wojkowice dysponują parkiem  o areale 16,3 ha. Na jednego mieszkańca przypada tu imponujące 18 m² zieleni parkowej. W pobliskiej konurbacji katowickiej lepszy wynik ma tylko Chorzów (dzięki Parkowi Śląskiemu)...

 Park w Wojkowicach ominąłem w poprzednich jesiennych peregrynacjach pamiętając o trwających w nim pracach. W tym roku postanowiłem zobaczyć efekty rewitalizacji (za 7 mln z funduszy unijnych) parku, który w poprzednim wcieleniu mocno trącił myszką (zbudowany w latach 1955-1962) i był dość osobliwym przykładem zaniedbania parku znajdującego się w samym centrum miasta. O ile oczywiście można mówić o centrum w przypadku Wojkowic. 

piątek, 06 października 2017
Stopa achillesowa, czyli moje lato 2017

 Mój pomysł na lato był w tym roku patriotyczno-rocznicowy. Otóż na jesieni roku 2018 obchodzić będziemy stulecie odzyskania niepodległości. Do 7 października chciałbym więc poznać na rowerze wszystkie polskie gminy. Pomysł zaświtał mi jesienią roku 2016. Moja kolekcja liczyła wtedy gmin 1367. Na ten rok planowałem dobić do sumy 2100, by w przyszłym uzupełnić brakujące 397 gmin i triumfalnie wjechać do gminy nr 2497 w dniu 7 października, czyli w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z racji kontuzji (zwichnięcie stopy)- której doznałem w bezpośrednim pobliżu siedziby wielebnego Ojca Dyrektora - mój licznik zatrzymał się na liczbie 1993.

 Czy w przyszłym roku zdołam poznać na rowerze 504 nowe gminy? W tym roku zaliczyłem ich 627, co jest moim rekordem (a miało być jeszcze więcej). Wszystkie gminy zaliczyłem w województwach: opolskim, lubuskim, zachodniopomorskim i pomorskim. Jednej gminy brakuje mi do celu w województwie śląskim i świętokrzyskim, czterech w małopolskim. W pozostałych województwach jest trudniej, gdybym zrealizował tegoroczne plany miałbym na rozkładzie wszystkie gminy  w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim. To znacząca różnica.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 43