| < Marzec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zakładki:
Ciekawe blogi
Dobra prognoza
Fotograficznie
Geograficznie
Mapy i plany
Rowerowo
Z innej strony
Zabytkowo
button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
środa, 29 grudnia 2010
10 życzeń noworocznych

Z okazji nowego roku życzyłbym sobie i wszystkim:

Po pierwsze: by w Polsce wszystkie miasta wojewódzkie i województwa posiadały plany zagospodarowania przestrzennego. Tak, wiele z nich ich nie posiada, mimo, że jest to wymóg Unii Europejskiej, a także wymóg przyzwoitości.

Po drugie: by w Polsce nowobogaccy zasiedlający swe pustakowe dworki z tekturowymi kolumnami i balkonami bez balustrad, raczyli płacić za wywóz nieczystości i śmieci. Mój podziw budzi samozaparcie kochanych rodaków, którzy dla zaoszczędzenia dosłownie paru złotych gotowi są poświęcać swój czas i ryzykować kontakt z naturą, czego wymaga regularne porzucanie worków w lesie.

Po trzecie: by w Polsce budowa hotelu na zboczu jurajskiego ostańca (np. Ogrodzieniec), budowa wypasionego pałacyku na szczycie góry (np. w Żywieckim Parku Krajobrazowym) przestała być normą. Część tych "dzieł" powstaje rzecz jasna nielegalnie, potem, jak sprawa wyjdzie na jaw, załatwia się bez trudu odpowiednie zezwolenia (najlepszy przykład: Hotel Gołębiewski w Wiśle). Zresztą od czego są przysłowiowi Miro, Rychu i Zdzichu? Przykładów trzeba? Moim ulubionym pozostaje jawne zakpienie z idei ochrony krajobrazu w Skarżycach (ogrodzenie kilkuhektarowego latyfundium wraz z ostańcami wysokim betonowym murem na obszarze Parku Krajobrazowego).

Po czwarte: by w Polsce przestało obowiązywać sformułowanie "pieszy wtargnął na pasy", bo wyraża aż nazbyt dosadnie poziom niedorozwoju cywilizacyjnego w którym przyszło nam żyć - ponoć w centrum Europy. Albo tworzymy pasy i dajemy na nich pierwszeństwo pieszemu albo przestajemy wydawać pieniądze na oznaczenia, skoro pieszy może być na nich w majestacie prawa rozjechany. Wkrótce zapewne usłyszymy, że pieszy "wtargnął na chodnik".

Po piąte: by w Polsce purpuraci zrozumieli, że nie są książętami Kościoła a kapłanami. By dobrotliwy duszpasterz abp Józef Michalik nie groził policjantowi, który przyłapał go na przekroczeniu szybkości. Co gorsza, by nie wprowadzał swych gróźb w życie - jak nasz wzór cnót chrześcijańskich niezwłocznie postąpił.

Po szóste: by proboszczowie zrozumieli, że nie są właścicielami kościołów, którymi jedynie zarządzają w imieniu wspólnoty wiernych. Zabytkowe kościoły są dziedzictwem całego narodu!

Po siódme: by zaprzestano w Polsce okaleczania drzew zwanego "pielęgnacją". W Polsce barbarzyństwo zawsze ma ładną nazwę i szybko zdobywa popularność.

Po ósme: by w Polsce przestano ścigać tych, którzy nie zapłacili za jakiś miesiąc abonamentu telewizyjnego, a zaczęto wreszcie ścigać tych, którzy nie płacą od 20 lat - bo nigdy swych odbiorników nie raczyli zarejestrować. Tudzież, by raz na zawsze uregulowano całą sprawę - szczególnie w kontekście zbliżającego się spisu powszechnego.

Po dziewiąte: by w Polsce Kościół raczył płacić podatki za działalność gospodarczą a rządzący liberałowie nie podwyższali stawek VAT-u.

Po dziesiąte: by ktoś wreszcie zauważył, że szybka i nowoczesna kolej to przyszłość komunikacji międzymiastowej. Zresztą życzyłbym sobie podróżować znów (tj. w tym zbliżającym się nowym roku) trochę koleją po Polsce. Liczę, że do tego czasu przetrwa przynajmniej kilka linii...


Tego właśnie sobie i wszystkim życzę


Patriota pejzażu

Tagi: marzenia
14:25, stradovius , Refleksje
Link Komentarze (6) »
środa, 22 grudnia 2010
Miłość nad Wisłą

Piotrawin

wtorek, 21 grudnia 2010
Pejzaż sakralny Ponidzia

Młodzawy

Nad niewielkim lessowym wąwozem, na przedpolu Młodzaw Małych, przy ścieżce wiodącej do młodzawskiego kościoła - trzy świątki (od prawej: Jan Nepomucen, krucyfiks, Jan Kanty); wszystkie ufundowane anno domini 1735. Fundator był niewątpliwie patriotą pejzażu.

Tagi: Ponidzie
18:26, stradovius , Ponidzie
Link Komentarze (2) »
sobota, 18 grudnia 2010
Jedyna taka kaplica

Sanktuarium sztuki w Bejscach, cz. 2: kaplica

Kaplica p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, znana bardziej jako Kaplica Firlejowska wzniesiona została w latach 1594-1600. Fundatorem był Mikołaj Firlej, wojewoda krakowski a służyć miała za kaplicę grobową dla niego i jego żony Elżbiety. No cóż, wojewoda nie był skromny: pozazdrościł ostatnim Jagiellonom Kaplicy Zygmuntowskiej. Czy zatem udało mu się stworzyć mniejszą kopię sławnej kaplicy? Otóż, nie. Kaplica Firlejowska jest dziełem w pełni oryginalnym, tak oryginalnym, że nie ma dla niej analogii w Polsce, w Europie, na świecie. Doprawdy, niewiele jest w naszym kraju takich obiektów... Jest dziełem oryginalniejszym niż Kaplica Zygmuntowska, która jej powstanie zainspirowała.

Kaplica przylega rzecz jasna do ceglanego gotyckiego kościoła św. Mikołaja ulokowanego w Bejscach. Zbudowano ją jednak u schyłku renesansu, w dodatku nie z cegły a z potężnych kamiennych ciosów. Uznawana jest za najwybitniejsze dzieło manieryzmu/późnego renesansu w Polsce. Do dziś jednak nie ma pewności kto jest jej twórcą! Podejrzewano niegdyś warsztat kamieniarski Świątkiewiczów z Krakowa, dziś wiąże się to dzieło z postacią Tomasza Nikla, dość zagadkowego rzeźbiarza i właściciela warsztatu budowlanego z Pińczowa, zmarłego w 1605 roku.

Wątek pińczowski wydaje się dziś oczywistym. Wybitne dzieło rzeźbiarskie - dla którego tworzywem był słynny kamień pińczowski - musiało narodzić się własnie w Pińczowie. To nie przez przypadek osiedlił się w Pińczowie Santi Gucci - jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskiego renesansu. Tomasz Nikiel z pewnością był jego uczniem - przejął po mistrzu umiejętności rzeźbiarskie ale koncepcje i poglądy na sztukę miał już inne - manierystyczne. Przejął po mistrzu jeszcze jedną rzecz - materiał rzeźbiarski. Kamień pińczowski jest bowiem wapieniem o "magicznych" właściwościach; parę godzin po wydobyciu (dosłownie wykrojeniu) z kamieniołomu jest miękki jak plastelina. Można go wycinać nożem! Daje to olbrzymie pole do popisu dla dobrego rzeźbiarza z wyobraźnią, a tych cech Tomaszowi nie brakowało. Dość tego przynudzania, niech przemówi obraz:

Bejsce

Kaplica z zewnątrz wygląda na "klasyczny" renesans. Tynkowana, na rzucie kwadratu, nakryta eliptyczną w przekroju kopułą, na pedentywach, z latarnią podtrzymywaną przez hermy. Okrągłe okna zdobione obramieniami z rozetkami i puttami. Narożniki zaznaczone jońskimi pilastrami, u dołu cokół z ciosu. Pod okapem ozdobny fryz z rozetami. Zgrabnie i skromnie.

Bejsce

Wejście do kaplicy ujęte jest jońskimi pilastrami, w podłęczach archiwolt pysznią się kasetony z rozetami, z których każda jest inna. Uroczy jest ażurowy murek/bramka w dolnej części arkady wejściowej - wygląda jak haftowany (przeźrocze z rozet) a to wszystko potężne kamienne bloki. Na trzonach i ościeżach pilastrów, na ich głowicach dekoracja z rozetek, rombów, kół, maszkaronów i główek aniołków.

Bejsce

Bejsce

Na całej zachodniej ścianie kaplicy rozsiadł się nagrobek fundatorów. Związany jest ściśle z architekturą kaplicy. Trójosiowy z wysuniętą do przodu częścią środkową z kartuszem herbowym (herb Lewart). W polu głównym nagrobka dwie marmurowe, płaskorzeźbione płyty z klęczącymi postaciami: Mikołaja i Elżbiety Firlejów adorujących krucyfiks z klęczącą figurą św. Magdaleny. U szczytu nagrobka figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Wszystko to przyobleczone w wybujałą dekorację fantastyczno-zwierzęcą i roślinną. Są tu smoki, gryfy, akantowe esownice, rolwerkowe kartusze z inkrustracjami z marmuru, orle łapy, rozety, owoce i tablica marmurowa z datą 1600 dotycząca konsekracji ołtarza w kaplicy i nadania odpustów.

Bejsce

Siła detalu: w polach bocznych, pod baldachimami znajdziemy marmurowe płaskorzeźby puttów z klepsydrami, wspartych na czaszkach. No cóż: memento mori.

Bejsce

Na przeciwległej ścianie znajduje się misternie rzeźbiony z alabastru, piaskowca i marmuru ołtarz WNMP. Na ścianach kaplicy resztki polichromii figuralnej z XVI i XVII wieku.

W kaplicy można utonąć na kilkanaście minut, a posiadając aparat na dłużej. Gdybyśmy jednak przewrócili się ze zmęczenia, zobaczymy taki widok:

Bejsce

Podniebie kopuły zdobione jest rzecz jasna kasetonami z rozetami i liśćmi (najwyższy rząd). Z gzymsu podkopułowego gęsto wyzierają główki skrzydlatych aniołków. Jest więc tu tak samo tłoczno od dekoracji rzeźbiarskiej jak na ścianach kaplicy. Jednym słowem - cacuszko. Najlepsze jest jednak to, że wszystkie te zdobienia są powiązane z architekturą kaplicy, doskonale się z nią komponując. Nie ma tu strachu przed pustką. Jest wyrafinowanie ze sporą nutką fantazji, którą autor kaplicy miał najwyraźniej bardzo bujną. Lubił zaskakiwać - wystarczy porównać wnętrze kaplicy z widokiem z zewnątrz.

Dopiero teraz oszołomiony turysta może opuścić bejską świątynię i skierować się do ostatniej perełki architektonicznej, czyli pałacu ministra Badeniego z 1802 roku. Ale to już inna historia...

Sam byłem w Bejscach trzy razy i na pewno będę tu kiedyś po raz czwarty. Pamiętam wszakże, co jest powodem tej pewności - to uczucie opadnięcia szczęki, jakie dopadło mnie tutaj za pierwszym razem. Pomyśleć, że są jeszcze ludzie, których szczęki pewnie trzymają się w zawiasach. Każdemu kto jest wrażliwy na piękno, szczególnie te ukryte na prowincji, polecam jako punkt obowiązkowy. Ksiądz proboszcz jest bardzo sympatyczny, liczba zaglądających tu turystów jest zaś zadziwiająco mała. Bejsce są po prostu położone z dala od uczęszczanych szlaków, trochę na uboczu wielkich spraw.

LITERATURA:

J. Łoziński, Grobowe kaplice kopułowe w Polsce (1520-1620), Warszawa 1973

Katalog zabytków sztuki w Polsce, pod red. J. Łozińskiego, t. III: powiat pińczowski

J. Domasłowski i in., Gotyckie malarstwo ścienne w Polsce, Poznań 1992

 

PS

Nie umieściłem zdjęć najbardziej misternie rzeźbionej części kaplicy - ołtarza WNMP. Kto będzie bardzo chciał - zobaczy na własne oczy, na miejscu ;-)

poniedziałek, 06 grudnia 2010
Kościół św. Mikołaja w Bejscach
Sanktuarium Sztuki w Bejscach, cz. 1: kościół

Lokalizacja i znaczenie obiektu

Bejsce to stosunkowo duża wieś (niemal 1000 mieszkańców) leżąca w województwie świętokrzyskim, powiecie kazimierskim, na historycznym obszarze tzw. Ziemi Proszowskiej.  Skoro o ziemi mowa, to ta jest tutaj żyzna, bo lessowa. Poza naturą także historia obdarzyła hojnie tą wieś. Pod każdym względem. Kościół bejski wymieniany jest w 1063 roku, co stawia wieś, posiadającą już w połowie XI wieku kościół, w gronie najstarszych i najznamienitszych polskich osad.

Są tutaj zabytki z trzech różnych epok: gotycki kościół (trzeci z kolei na tym miejscu), późnorenesansowa/manierystyczna kopułowa kaplica grobowa oraz klasycystyczny pałac. Wszystkie trzy obiekty są wybitnymi dziełami sztuki. Zgodnie z chronologią zacząć wypada od kościoła, bo najstarszy a poza tym pod wezwaniem św. Mikołaja ;-)

Kościół św. Mikołaja w Bejscach to jedna z najpiękniejszych świątyń w Polsce. Z całą pewnością najpiękniejsza na obfitującej w zabytki historycznej Ziemi Proszowskiej.

Świątynię zbudowano pod koniec XIV wieku. Pierwotnie miała należeć do rzadkiego typu gotyckich dwunawowych kościołów filarowych. Nie wiedzieć dlaczego zarzucono pierwotną koncepcje w czasie budowy (w trakcie badań odkryto, że zbudowano nawet podstawy filarów w nawie). Można powiedzieć, że to jedyne nieszczęśliwe wydarzenie w dziejach tej budowli (dziś byłaby jeszcze cenniejsza). Oszczędziły ten kościół wszelkie wojny i zawieruchy dziejowe.

Architektura kościoła

Gotycki, orientowany, jednonawowy, murowany z cegły w układzie polskim z użyciem zendrówki. Opięty uskokowymi szkarpami z ciosowym cokołem. Okna ostrołukowe, wąskie, z gotyckimi maswerkami.

Bejsce

Glify okien wykładane ciosowymi płytami - mamy tu wiec do czynienia z klasycznym gotykiem nadwiślańskim. W oknach zakrystii zachowały się stare kraty z zadziorami. Portale kamienne, gotyckie i renesansowe (bogato rzeźbione, jedne z popiersiem św. Mikołaja). Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte wieloboczne. Z tego samego czasu pochodzi zakrystia przylegająca do prezbiterium od północy. Nawet miedziane blachy na dachu są zabytkowe, pochodzą bowiem z 1904 roku.

Bejsce

Od południa do nawy przylega manierystyczna kaplica Wniebowzięcia NMP, od północy barokowa kaplica św. Anny. Na strych wiedzie oryginalna gotycka czworoboczna wieżyczka z krętymi schodami. Prezbiterium nakryte dwuprzęsłowym, gotyckim sklepieniem krzyżowo-żebrowym ze zwornikami, na których widnieją baranek boży z krzyżem oraz... no właśnie, nie wiadomo do końca cóż to za herb. Klasycznie gotyckie sklepienie wspierają gotyckie wsporniki pokryte ornamentami maswerkowo-roślinnymi. Są też gotyckie konsole na figury świętych rzeźbione motywem maski i maswerkowo-roślinnym oraz pozostałości wieńczących je baldachimów zakończonych fialami z kwiatonami. W sklepieniu nawy głównej spustoszenia czynił niestety barok, dzisiejsze neogotyckie sklepienie pochodzi z II połowy XIX wieku.

Bejsce

Zakrystia nakryta jest trójprzęsłowym, gotyckim sklepieniem krzyżowo-żebrowym z trzema rzeźbionymi zwornikami. Są motywy maski, gwiazdy i ornamentów roślinnych. Ostrosłupowe wsporniki także rzeźbione są maswerkami.

Wyposażenie wnętrza

Najcenniejszym elementem wnętrza są oczywiście gotyckie polichromie, odkryte w 1959 roku. Moim zdaniem - a trochę tego kraju zjeździłem - najbardziej sugestywne w Polsce. One rzeczywiście pełniły rolę Biblii dla ubogich. To wspaniałe średniowieczne komiksy o jasnym przekazie. To nie sztuka dla sztuki. To sztuka użytkowa - dla ludu.

Bejsce

Bejsce

Zobaczyć możemy Chrystusa jako sędziego z Maryją i św. Janem po bokach, wjazd do Jerozolimy, ostatnią wieczerzę etc.

Znakomitym studium średniowiecznej mentalności jest zaś przedstawienie 7 grzechów głównych. Bohaterkami są oczywiście wyłącznie kobiety, tworzą niejako tworzywo do przedstawienia, manekiny na których prezentuje się materię grzeszności. Autor był strasznym szowinistą!

Bejsce

Bejsce

Zagadka: czym to przedstawienie grzechu różni się od 6 pozostałych?

Najładniejsza w mojej ocenie jest pani symbolizująca chciwość - cóż za gracja! Nieczystość vel rozwiązłość jest bardzo zgrabna i utrwalona została w pozycji, która musiała pewnie wpływać na zmysły męskiej części adresatów tego przekazu. Grzesznym niewiastom a właściwie białogłowom - wszak mają chustki na głowach - towarzyszą zwierzęta, uosabiające w symbolice chrześcijańskiej poszczególne występki. Tak więc: Pysze towarzyszy lis chwalący się swym ogonem; urodziwej Chciwości - wilk (cóż za połączenie pożądania i wilczego apetytu na dobra doczesne), Nieczystości świnia (cóż za obrzydliwy stereotyp), Zazdrości dzik (?), Żarłoczności (nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu) lew. Szokującemu przedstawieniu gniewnej białogłowy, która w szale zabija swoje dzieciątko sztyletem, towarzyszy nieobliczalny niedźwiedź. Leniwej pani towarzyszy zaś osioł, który jak się uprze za nic nie będzie pracować... Taka białogłowa w domu to dramat - zdaje się wskazywać artysta. Sssstraszny szowinista!

Bejsce

Nie samą polichromią zachwyca się człowiek w bejskim kościele. W takiej zakrystii ukrywa się - pełniąc obecnie haniebną funkcję umywalki - dawne gotyckie sakramentarium. Ma formę ostrołukowej wnęki z maswerkiem, ujętej w płaskorzeźby uskrzydlonego smoka i winnej latorośli. Cóż ma smok do najświętszego sakramentu? Czyż to nie symbol szatana? Hmm... Drzwi do zakrystii są stare, żelazne, z przedstawieniami baranka - pamiętają wiek XVII, podobnie jak żelazne drzwi kruchty z oryginalnym zamkiem. Żelazna jest także skrzynia, również pamiętająca wiek XVII.

W prezbiterium stał niegdyś barokowy ołtarz z obrazem Wojciecha Gersona Ukrzyżowanie, na szczęście został zdemontowany by ukazać na widok publiczny większa partię gotyckich polichromii. Pozostały tu wszakże jeszcze dwa cenne obiekty. Przede wszystkim wykonana w latach 1594-1597 chrzcielnica.

Bejsce

Alabastrowa, rzeźbiona, wsparta na orlich szponach, z baranimi głowami na nodusie oraz uskrzydlonymi główkami na czarze - kwintesencja manieryzmu jakby siłą wytargana z pobliskiej kaplicy WNMP (o niej kiedy indziej). Drugim obiektem jest renesansowy nagrobek Elżbiety Firlejównej wzniesiony przed 1589 r. przez jej brata, słynnego Mikołaja Firleja - wojewodę krakowskiego. W przeciwieństwie do chrzcielnicy rzeźba wpółleżącej postaci zmarłej nie jest jednak arcydziełem fachu Fidiasza.

Ołtarze boczne są neogotyckie, aczkolwiek zawierają XVII-wieczne obrazy. Także XVII-wieczne stalle przeniesione zostały pod chór kościelny. Przy portalu wejściowym sterczy późnorenesansowa kropielnica z maszkaronami i herbem Lewart. Zachowały się także późnobarokowe ławki z rzeźbionymi bokami i dwa barokowe konfesjonały oraz baldachim procesyjny. Nawę wzbogacają także pokaźnych rozmiarów, XVII i XVIII-wieczne obrazy z najcenniejszym autorstwa Marcina Altomonte przedstawiającym bitwę pod Chocimiem.

Nie ulega wątpliwości, że jest na czym wzrok zawiesić. Dobry mówca/pisarz/gospodarz najlepsze zostawia jednak na koniec. Temu zabiegowi poddaje się też przeciętny turysta przekraczając progi tej świątyni. Najpierw ogląda nawę, potem średniowieczne freski skierowują jego kroki do prezbiterium i dopiero po chwili spostrzega, że ominął całkiem efektowne wejście do kaplicy, ale to już inna historia.