| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Ciekawe blogi
Dobra prognoza
Fotograficznie
Geograficznie
Mapy i plany
Rowerowo
Z innej strony
Zabytkowo
button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
piątek, 15 grudnia 2017
Gdzie dwóch się bije, tam Wiślica korzysta...

 Postanowiłem zakończyć ten niezbyt udany dla mnie rok optymistycznie. Optymistycznie dla Wiślicy (czyli dla mnie rzecz jasna, albowiem ja i Wiślica jedno jesteśmy). Od 1 stycznia Nowego Roku będzie ona ponownie miastem: po 149 latach! 

 Początkowo byłem przekonany, że to tzw. fake news (w narzeczu ponglish). Najzwyklejszym porządkiem dnia (słotnego, listopadowego) wszedłem sobie na ciotkę Wikipedię by sprawdzić czy grono miast naszych ojczystych przypadkiem nie urośnie. No i zamarłem... 

Wyobraziłem sobie wtedy ten "ludowy" uśmiech Madonny Łokietkowej:


sobota, 02 grudnia 2017
Jesień w Będzinie

Zamek w Będzinie. Z racji położenia i bryły najpiękniejszy zabytek Zagłębia. Oczywiście należy pamiętać o tym, że jego obecny wygląd jest efektem fantazji dwóch kontrowersyjnych rekonstruktorów: Szyszko-Bohusza (1929) i Gawlika (1952-1956). Szczególnie ten drugi okrył się niesławą w trakcie renowacji (i zarazem swoistej masakracji) cennego romańskiego kościoła Jana Chrzciciela w Siewierzu...

sobota, 18 listopada 2017
Korona Księstwa Siewierskiego zdobyta!

 Księstwo Siewierskie było niezależnym bytem politycznym nieprzerwanie przez okres niemal 350 lat. W tym okresie granice księstwa nie ulegały zmianom. Tak się jakoś składa, że najczęściej na przejażdżki rowerowe wyjeżdżam właśnie na tereny dawego księstwa. Tereny to ciekawe, przede wszystkim geograficznie: Garb Tarnogórski, Próg Woźnicki, doliny rzek: Czarnej Przemszy, Brynicy, Warty. Dość dawno temu wpadłem na pomysł stworzenia korony najwybitniejszych wzniesień znajdujących się w historycznych granicach księstwa.

Nie jest to wcale inicjatywa podobna do Korony Warszawy. Księstwo Siewierskie pochwalić się może dużym potencjałem krajobrazowym. Na terytorium dawnego księstwa znajduje się przynajmniej kilka bardzo ciekawych i wyrazistych wzgórz. Niektóre tworzą niewielkie grupy, inne długie wały. Występują też prawdziwe, ostańcowate góry-świadki. Wszystkie te twory natury są zauważalne w krajobrazie. Symbolem ukształtowania tych terenów jest wieś Góra Siewierska, otoczona ze wszystkich stron wzgórzami, zaopatrzona przez naturę w silne źródła wywierzyskowe a nawet w jaskinię. 

Zestawienie kieruje się obiektywnymi kryteriami: decyduje położenie na obszarze dawnego księstwa oraz wybitność na poziomie zbliżonym do 30 metrów lub większa (jest to z grubsza odpowiednik miary 100 stóp wysokości, kryterium często stosowane w Wielkiej Brytanii np. w koronach Murdos, Hewitts czy Donalds). Wszystkie wzgórza przekraczają wysokość 300 metrów n.p.m. Najpiękniejszym z nich jest bez wątpienia Góra św. Doroty, widoczna z wielu kilometrów. Osobiście do ostatniego punktu korony we wsi Mzyki dotarłem dopiero 21 października 2017 roku. Na pierwszych punktach korony (Czerwony Kamień w Górze Siewierskiej i Góra św. Doroty) stanąłem w lipcu 1998 roku. Zatem kompletowanie korony zajęło mi niemal 20 lat... Dzieło życia :)

czwartek, 09 listopada 2017
Jesień 2017 w Parku Śląskim

wtorek, 31 października 2017
Jesień w Wojkowicach

 Wojkowice to miasto trochę na uboczu. Nawet w regionie jest słabo kojarzone i rzadko wymieniane w grupie miast Zagłębia Dąbrowskiego (Będzin, Czeladź, Dabrowa Górnicza, Sosnowiec), choć bezsprzecznie należy do tego regionu (ma spore tradycje górnicze). Przyczyną tego jest jego wielkość - mieszka tu zaledwie 9 tys. mieszkańców. Jeśli dziś jest z czymś kojarzone to niestety głównie z zakładem karnym (Od roku 2009 jest to największa jednostka penitencjarna w województwie śląskim) a powinno od jakiegoś czasu słynąć z właściwej polityki w zakresie zieleni miejskiej. Wojkowice dysponują parkiem  o areale 16,3 ha. Na jednego mieszkańca przypada tu imponujące 18 m² zieleni parkowej. W pobliskiej konurbacji katowickiej lepszy wynik ma tylko Chorzów (dzięki Parkowi Śląskiemu)...

 Park w Wojkowicach ominąłem w poprzednich jesiennych peregrynacjach pamiętając o trwających w nim pracach. W tym roku postanowiłem zobaczyć efekty rewitalizacji (za 7 mln z funduszy unijnych) parku, który w poprzednim wcieleniu mocno trącił myszką (zbudowany w latach 1955-1962) i był dość osobliwym przykładem zaniedbania parku znajdującego się w samym centrum miasta. O ile oczywiście można mówić o centrum w przypadku Wojkowic. 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 42