| < Październik 2016 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zakładki:
Ciekawe blogi
Dobra prognoza
Fotograficznie
Geograficznie
Mapy i plany
Rowerowo
Z innej strony
Zabytkowo
button stats bikestats.pl
piątek, 21 października 2016
Jesień w parkach konurbacji katowickiej, cz. III

Przegląd tradycyjnie wg zasady jeden park - jedno zdjęcie.

Zdjęcia robione 6-7 października 2016 r. 

Świętochłowice (centrum), Park Jordanowski

Świętochłowice (Chropaczów), Park Chropaczowski

Bytom (Łagiewniki), Park Amendy

Bytom (centrum), Park Mickiewicza

Piekary Śląskie (Brzeziny Śląskie), Park Kotuchów

Piekary Śląskie (Brzozowice-Kamień), Park Trzech Bohaterów

Chorzów, Park Amelung

niedziela, 16 października 2016
Dookoła Ślęży, czyli gdzie ta jesień?

Oto jak pezentował się Dolny Śląsk w połowie października 2016 r., czyli kilkadziesiąt godzin temu. Konia z rzędem temu kto uwierzy, że zdjęć nie robiłem we wrześniu!

 Wstrząsająca była dla mnie przede wszystkim totalna niedostępność kościoła w Żórawinie (mam na myśli obejście, nawet nie sam kościół). To obiekt ze wszech miar niezwykły, co nie uzasadnia inwestycji w bramę z kolcami po bokach (gdyby jakiś śmiałek próbował przebyć w tym miejscu fosę).

 Bardzo niemiłe wspomnienia pozostawiły także agresywne kundle broniące dostępu do pałacu w Mańczycach (pałac był dostępny od strony budynków folwarcznych, nie było żadnych zakazów). Te przykre przeżycia dotyczyły akurat dwóch obiektów na których najbardziej mi zależało. Przykre, tak jak tegoroczna jesień. 

 Z pozostałych wrażeń: trwały kukurydziane żniwa, sporo kombajnów pracowało na polach, rano było przeraźliwie zimno (temp. odczuwalna -2°C) a weryfikacja allegrowicza z Dzierżoniowa (prawdziwy cel wycieczki) wypadła co prawda w miarę pozytywnie, ale bez pozytywnych skutków :)

Trasa:


poniedziałek, 10 października 2016
Gdzie ta jesień? W górach też jej nie ma...

Gwiżdżący prolog

  Wstałem kilka minut po czwartej, przed piątą byłem już na rowerze. Jechałem z Chorzowa do Podlesia przez Lasy Kochłowickie i w poblizu Stargańca. Tradycyjnie sarny mnie lekceważyły, dopiero gwizdanie powodowało że ruszały lustra z drogi. Poruszający się w nocnej ciszy rowerzysta jest przez kopytne permanentnie ignorowany, traktowany jak powietrze. Narusza to moje poczucie ważności i wyższości gatunkowej. Z drugiej strony na ul. Owsianej, tuż porzed przejazdem kolejowym stadko saren skupiło się wokół latarni i wyglądały pięknie, tajemniczo, jak w nieziemskiej poświacie. Zamiast wyjąć aparat - gwizdnąłem, no cóż, pośpiech jest złym doradcą.

 Szczęśliwie zdąrzyłem dzięki temu gwizdnięciu na pociąg (o 5:35) w Katowicach-Podlesiu, peronik był bowiem opleciony taśmami a na ziemi leżała kartka z napisem "peron 1 wyłączony z użytkowania". Ledwo to przeczytałem zobaczyłem światła pociągu i niemal natychmiast rzuciłem się do przeprowadzania roweru przez tory. Rozległ się potężny gwizd (tym razem lokomotywy, nie mój), ale uniknąłem wprasowania w tory.

Na wolnym ogniu

 Pociąg bił rekordy powolności, w samym Bielsku stał 20 minut, a do Milówki dopełznął po godzinie 8. W przedziałach było straszliwie - uwaga! - gorąco. Ludzie otwierali okna, a na zewnątrz było naprawdę chłodno, okolice 4 °C. Kaloryfery wagonowe pracowały na pełnych obrotach.

Rowerem po górskich drogach

 W Milówce nie było żywego ducha, sennie, zimno i wilgotno. Po przejechaniu kilometra od mniejsca wysiadki z pociągu zobaczyłem ośnieżone grzbiety. Powyżej 700 m n.p.m. występowały płaty śniegu, a powyżej 1000 metrów było już całkiem zimowo (jedynie drzewa nie były ubielone).

 Na stromej końcówce podjazdu na przeł. Koniakowską (766) zaczęło mżyć a z Koczego Zamku było widać tylko nabliższą okolicę (w stronę Słowacji chmury tworzyły wielki groźnie wyglądający ciemnoszary wał). Śląsk Cieszyński witał mnie listopadowo. 


 Widoki z Ochodzitej (894) były nieco lepsze, zobaczyłem też kilka nieco przebarwionych drzew. Było jednak generalnie szaro, buro i ciemnozielono z niewielkimi dodatkami bieli. To nie była złota polska jesień, to wcale nie była jesień tylko jakaś wrześniozima. Ochodzita jest świetnym punktem widokowym, ale nie zawsze. 


 Dalej zmierzałem na Kubalonkę i kilka razy zobaczyłem nawet mgnienie słońca (nawet błękitne niebo!), ale po drugiej stronie grzbietu słońce się poddało. Było jeszcze bardziej szaro, wilgotno i równie zimno. 


Pieszo na Bukowej

 Celem głównym wypadu był cyklotrek na Bukowej. Zostawiłem rower nieopodal bezimiennej przełęczy (593 m n.p.m), przypiąłem do drzewa i ruszyłem płajem a potem wygodną - zazwyczaj trawiastą - ścieżką na najwyższy punkt wzniesienia. Górka Bukowa leży nieco na uboczu, nie ma tu szlaków turystycznych. Nie ma tu także nic ciekawego poza tzw. leśnym kościołem i upamiętniającym go kamieniem pamiątkowym. Odbywały się tutaj w XVIII w. zakazane przez Habsburgów nabożeństwa ewangelickie. Buki tu były, ale z jesienną magią tych drzew nie miały wiele wspólnego...


Okolice Skoczowa

 Zjechałem z Bukowej do Ustronia i dalej jadąc ścieżką rowerową wzdłuż Wisły obrałem kierunek na Skoczów. Ścieżka była raz dobrej jakości, raz fatalnej (szuter otoczakowy) a skończyła się stromymi schodami, ot polska rzeczywistość. Aż prosiłoby się trochę zainwestować, poprawić kilka gorszych odcinków i dać rowerzystom piękną trasę Ustroń-Skoczów, ale lepiej wybudować kilka nowych parkingów, prawda?


 Drugim celem był Dębowiec z tężnią solankową. Byłem tu pierwszy raz w życiu. Oprócz tężni i skwerku jest nawet kawiarnia Mikroklimat. Całkiem sympatycznie. 


Szarobury koniec

 Z Dębowca pognałem przez przeraźliwie zgniłozielone równiny Żabiego Kraju (Ochaby, Chybie, Strumień) do Wisły Małej i Suszca. Na odcinku Dębowiec - Suszec (40 km) nie widziałem ani jednego ładnie przebarwionego drzewa.


 Sytuację uratował najstarszy wiąz na Górnym Śląsku. Suszecki wiąz zaczął się już na szczęście przebarwiać, za tydzień powinien być bardzo fotogeniczny. 

 Tym optymistycznym akcentem zakończę. Jaka tegoroczna jesień jest - każdy widzi. Raczej będzie to jesień uważnych poszukiwaczy nieoczywistych jej oznak, odzianych szczelnie w peleryny. 

piątek, 16 września 2016
Zderzenie cywilizacji

Rozkład jazdy, wioska w Alpach Sarntalskich, region hist.: Tyrol Południowy, kraj: Włochy

Rozkład jazdy, wioska w woj. mazowieckim, region hist.: Podlasie, kraj: Polska

czwartek, 08 września 2016
TdP 2.0 - dzień 1 - Ruszyła maszyna przyciężka w upale

 To był czyn głęboko niemoralny. Wyruszałem w pewną czerwcową sobotę, gdy kadrowicze Nawałki mieli grać w 1/8 Euro 2016. Zakładałem, że mecz obejrzę sobie wygodnie w jakimś pubie, pizzerii czy gdziekolwiek w Niemodlinie. Wzgardziłem klimatyzowaną strefą kibica w Tułowicach i miałem tego żałować bo ostatecznie Niemodlin okazał się dziurą zabitą dechami, zaś w Lewinie Brzeskim wysłuchałem jedynie relacji radiowej w miejscowej pizzerii. Na rynku żywego ducha, wszyscy w domach, przed telewizorami. Konkurs rzutów karnych przeżywałem na uliczkach Lewina, licząc wybuchy entuzjazmu pobrzmiewające przez szyby zamkniętych zazwyczaj i przysłoniętych okien (upał był niemiłosierny). To było niepowtarzalne uczucie. Z perspektywy czasu nie żałuję. Ta atmosfera totalnie wymarłego miasteczka wstrząsanego nagłymi wybuchami radości była kapitalna. Decyzja by nie katować się wynikiem rzutów karnych przez radio w pizzerii (choć panie z obsługi były żywo zasłuchane) była jak najbardziej słuszna. 


 Zanim wyruszyłem tego dnia w trasę zgotowałem sobie dwa tygodnie gonitwy. Otóż po raz pierwszy użyczałem komuś mieszkanie. Samemu musiałem zniknąć, zdecydowałem zatem powtórzyć mój Tour de Pologne. Tym razem świadomie, z misją dopełnienia ubytków trasy z 2014 r. Tradycyjnie zacząłem od pociągu, bo przejazd przez wioski w których jestem na rowerze kilka/kilkanaście razy w roku (w znacznie ciekawszych porach tegoż roku) mnie po prostu nie pociągał. W nowoczesnym szynobusie na linii Gliwice-Kędzierzyn dowiedziałem się, że startuję w 177 dzień roku. Wysiadłem w Kędzierzynie i celem nr 1 były Walce. W kolekcji gmin gdzie byłem na rowerze wciąż była białą plamą. To wstyd o tyle istotny, że mam tam nawet odległych krewniaków. Sama wieś Walce/Walzen jest dwujęzyczna i jak wszystkie miejscowości Śląska Opolskiego o takiej charakterystyce, bardzo zadbana. Musiałem zresztą jechać do niej drogą okrężną, z powodu remontu tej najkrótszej. Tym sposobem zahaczyłem nawet o Krapkowice. Kolejnym celem był jednak dla mnie cmentarz jeniecki w Łambinowicach. To miejsce ze wszech miar niezwykłe. Za pierwszym razem zrobiło na mnie olbrzymie wrażenie, co istotne, za drugim było identycznie. Obowiązkowy punkt wycieczek dla mieszkańców Górnego Śląska. 

 Dopiero z Łambinowic skierowałem się do Niemodlina, gdzie pomimo 3 lokali gastronomicznych nie zaznałem śladów zainteresowania Euro. Przez Szydłowiec Śląski wyruszyłem zatem w morderczym upale do Lewina. Miasto to ładne a wrażenia związane z przeżywaniem turnieju już opisałem. Kolejne na liście były zabytki okolic Brzegu, z Małujowicami na czele. Dotarłem tam przez rozległą strefę przemysłową w Skarbimierzu. Te rozgrzane asfalty i brak cienia mimo wieczorowej pory bardzo dokuczały. 

 Ostatnim wyzwaniem było znalezienie noclegu. Udało mi się to dość gładko. Wybrałem okolice stawu rybnego położonego nieopodal Częstocic, upewniwszy się wcześniej czy nie ma tu monitoringu... Działka miała zakazy kąpieli i połowu ryb, nie było jednak ogrodzenia i zakazu wstępu co wziąłem za dobrą monetę. Wybór okazał się trafny, czekał mnie zasłużony odpoczynek po przejechaniu 158 km w temperaturze oscylującej w okolicach 35 stopni w cieniu. Temperatura w najchłodniejszym momencie nocy spadła do wartości 23,1.  

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 34