| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Ciekawe blogi
Dobra prognoza
Fotograficznie
Geograficznie
Mapy i plany
Rowerowo
Z innej strony
Zabytkowo
button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
sobota, 23 czerwca 2018
Rosja w sercu Polski

 Nie pisałem tu długo - wszystkie wycieczki wrzucam dość regularnie i od dawna (na bieżąco) na bikestats.pl. Nie pisałem, bo intensywnie jeździłem. W tym roku - o dziwo - ani choróbsko mnie nie zwaliło póki co, ani kontuzja. Tyle tytułem wyjaśnienia.

 Urlop uzupełniający wykorzystałem w I dekadzie czerwca tego roku na wycieczkę w  jądro ciemności, w środek obwarzanka - na Mazowsze. Uzbierałem tego wyjazdu kilkanaście dni. Zapędziłem się oczywiście w tym czasie także trochę dalej - na Warmię, Mazury, nawet na skraj Podlasia. Generalnie celem było gruntowne poznanie ostatniego regionu Polski, gdzie uchowały się jakieś rozleglejsze połacie ziem nienawiedzonych przeze mnie na rowerze. 

 Mazowsze (właściwie to woj. mazowieckie) reklamuje się ze swadą jako serce Polski. W roku jubileuszowym, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, postanowiłem w tym sercu na dłużej się zaszyć. Jeśli uznać to hasło za prawdziwę, to serce naszej ojczyzny jest siedzibą prawdziwie rosyjskiej duszy... 

Jakoś tak w Milanówku skojarzyło mi się:

Truskawki w Milanówku
Na talerzykach Rosenthala
Przysiadły od hołoty z dala
Wśród śmietankowej mgły


(Na mapie był asfalt, takich niespodzianek na Mazowszu nie brakowało)
niedziela, 01 kwietnia 2018
Pastuchów/Puschkau

sobota, 17 marca 2018
Mizar w Studziance

 Takie powidoki z drugiego objazdu Polski na rowerze. Na 17. etapie mojego rajdu z 2016 r. największe wrażenie zrobił na mnie mizar w Studziance (na południowym krańcu Podlasia). 

 Meczet się tutaj nie zachował - puścili go z dymem Kozacy w dobie I wojny światowej (razem z całą wsią). Spis ludności z 1921 r. wykazał zaledwie 6 muzułmanów (wieś liczyła 541 mieszkańców). Ostatni imam - Maciej Barlujewicz - przekazał teren po spalonym meczecie pod budowę szkoły. Dziś nie ma tu Tatarów, szkoda. Pozostała jednak niezwykła historia wsi i jej namacalne dziedzictwo: ponad 170 zachowanych zabytkowych nagrobków na tutejszym mizarze. 

sobota, 03 marca 2018
Stawiszyn - najmniejsze obszarowo miasto Polski

 99 hektarów - brzmi śmiesznie, tyle co dwa chorzowskie ogrody zoologiczne. Na takim areale mieści się 908. pod względem liczby ludności miasto Polski - Stawiszyn. Najmniejsze obszarowo miasto Polski przerasta zatem ludnościowo ponad 20 innych miast. Gęstość zaludnienia jest tu większa niż w Szczecinie, Częstochowie czy Gliwicach. Siedmiokrotnie większa niż w Świnoujściu, trzykrotnie przewyższa stołeczną (na miare wojewódzką) Zieloną Górę. Miasto wg danych z grudnia 2016 r. liczyło 1519 mieszkańców.  

czwartek, 22 lutego 2018
Pyzdry - anatomia upadku

 Imperium Rosyjskie obejmując swym zasięgiem rdzeń ziem polskich wyrządziło tym ziemiom olbrzymią krzywdę. Polityka rosyjska traktowała Kraj Przywiślański jako bufor chroniący przed państwami niemieckimi, obszar z definicji peryferyjny, który w razie konfliktu trzeba będzie szybko opuścić (jak to z wysuniętymi przyczółkami bywa). Los potrafił być okrutny - a historia dobitnie pokazuje jak ważny w życiu jest łut szczęścia. Limesem odzielającym szczęscie od nieszczęścia okazała się w Wielkopolsce np. rzeka Prosna (konkretnie jej bieg). Powstały dziwne twory typu Zaprośnie. Zaplecze surowcowe starostwa grabowskiego (Grabów nad Prosną) z bogatą wsią królewską Kraszewice, już w XVII wieku oczynszowaną, znalazło się nagle na samej granicy Imperium. Po tej niewłaściwej stronie. Włościanie mający na rynek w Grabowie 5 km nagle musieli przebywać 25 km do Wieruszowa czy Lututowa. Spowodowało to niezywkły zjazd cywilizacyjny i zapaśc ekonomiczną.

Rekonstrukcja granicy prusko-rosyjskiej w Borzykowie, nieopodal Pyzdr. 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 42