button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Miasto w cieniu Ziemi Chełmińskiej

Wąbrzeźno - oto miasto które mnie zaskoczyło zabudową. Kamieniczki są zazwyczaj piętrowe, ale bywają bardzo urocze (choć nie zawsze estetyczne bo brud jednak momentami niweczył ich architektoniczną urokliwość). Rynek jest rozległy a pierzeje nienaganne. Miasto posiada autentyczną starówkę, wpisaną zresztą w ciekawy układ ulic. 

Pozostaje w cieniu Torunia, Chełmna, Chełmży, Golubia, Nowego Miasta Lubawskiego, Brodnicy czy Grudziądza. Sławne te miasta mogą przytłoczyć nieco siłą zabytków i zabudową starówek. Gdyby jednak przenieść Wąbrzeźno na Pomorze Zachodnie szczyciłoby się mianem najrozleglejszej starówki w województwie... 


Miasto liczy niespełna 14 tys. mieszkańców, w polskiej skali niemało, w Terra Culmensis pozwala to obecnie na zajęcie zaledwie 6 pozycji. Nazwę ma piekną, wywodzącą się od pruskiego Wambrez. Jak na standardy Ziemi Chełmińskiej prawa miejskie zyskuje późno, bo około roku 1330. Przez ponad 500 lat było własnością biskupów chełmińskich. Uroczy rynek i XIX-wieczną starówkę miasto zawdzięcza temu, że właśnie w wieku węgla i stali zaczęło zyskiwać na znaczeniu. Olbrzymie znaczenie miała stacja kolejowa oddalona od rynku o 3 km.

Źródło: OpenStreetMap

Liczba kamienic i gmachów z przełomu XIX/XX wieku robi wrażenie. Trafia się secesja i mur pruski. Są wieżyczki i sporo historyzmu. W centrum Wąbrzeźna czas zatrzymał się 100 lat temu. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego wspomina o pięknym rynku a miasto w 1885 roku wycenia na 4,6 tys. mieszkańców. Jeszcze w II połowie XVIII wieku Wąbrzeźno liczyło kilkaset dusz, w okresie rozkwitu Ziemi Chełmińskiej (XIII-XVI w) należało zaś do najmniejszych miast. 

Wąbrzeska starówka przechowała zatem dla nas - przybyszów - obraz miasta z czasów największej prosperity. Spotkanie z historią zastygłą w budowlach jest zawsze fascynujące, nawet jeśli jest to tylko schyłek XIX-wieku :)

Fatalna aura i brak możliwości zacumowania w restauracji spowodował, że wybraliśmy opcję szybkiego odwrotu na stację kolejową. Dlatego posiłkuje się wyczynami Google Streeta.


Wady Wąbrzeźno również posiada. Gdy pada nie ma się gdzie schronić (a padało mocno i długo), nie ma gdzie zjeść, ponadto oznaczenie kierunków jest tragiczne. Udało nam się skierować na Brodnicę (i dworzec) wyłącznie dzięki orientacji w terenie. Oznaczeń nie było żadnych (choć na Toruń i Grudziądz co chwilę). 

wtorek, 09 stycznia 2018, stradovius

Polecane wpisy

Komentarze
2018/01/10 11:19:53
Lokalsi nas pokierowali do dobrze zakamuflowanej piwiarni gdzieś na Matejki. A Wąbrzeźno może poszczycić się posiadaniem pierwszej na ziemiach polskich zelektryfikowanej linii kolejowej ze stacji do miasta, obecnie niestety rozebranej i zaścieżkowanej.
-
2018/01/10 17:20:29
właśnie - chciałem dopowiedzieć też o tej linii, ale mię ubiegnięto. to był w zasadzie pociągo-tramwaj z oddalonej stacji na głównej linii do środka miasta. jeszcze z dziesięć lat temu (kiedy tam ostatnio bawiłem) tory jeszcze były... a samo miasteczko faktycznie malownicze.
-
2018/01/11 22:15:18
@karakachanow
Mądr rowerzysta po szkodzie, ale lokalsów z ulic wymył deszcz. Nie było kogo spytać.
-
2018/01/11 22:17:20
@erzwar
Mnie urzekła ta ciasnota w centrum. Tęskniłem za tym po sztormowym odcinku z Radzynia przejechanym na otwartej przestrzeni...
-
2018/02/24 23:00:29
Mieszkam tak blisko, a nigdy tego rynku nie widziałam,
zawstydzam się ;)))
-
2018/02/26 21:38:06
Słusznie! :)